Skogsbränderna rasade på lördagen

Den skogsbrand som i tre dagar härjat i västra delarna av Sala fortsatte på lördagen att sprida sig. Även på Gräsö härjade en skogsbrand, liksom i Ramstalund och i Skogstibble-trakten.

Foto:

Östhammar2014-08-02 21:39

Den stora skogsbranden i närheten av Fläckebo väster om Sala rasade ännu på lördagseftermiddagen utan kontroll. Släckningsarbetet väntas fortsätta minst fram till på torsdag. Den långa torra väderleken i förening med vind som vrider åt nordost och nordvästlig riktning har gjort det mycket svårt för brandmännen att få situationen under kontroll med begränsningslinjer. Totalt arbetade närmare 70 personer med stöd av sex helikoptrar under lördagen med att bekämpa branden.

– Vi har också haft stor hjälp av markägare och lantbrukare som sprider vatten i brandgatorna med gödseltankar, säger Ove Jansson, operativ chef på Salastaben.

Men på kvällen var situationen dock fortfarande inte under kontroll. Än så länge har ingen människa evakuerats, men räddningstjänsten har informerat boende i ett par gårdar nära branden, som därefter själva valt att lämna sina bostäder.

Lantbrukaren Walter Preiholt i Rörbo har fått evakuera 90 kor från betesmarker närmast branden.

- Vi sitter och tittar på rökpelarna och vindriktningen, och håller tummarna att vinden inte vänder. Just nu drar sig branden österut bort från gården, säger han till TT.

Storbranden har hittills slukat ett område som är fem kilometer långt och fyra kilometer brett. Under fredagen kändes röklukt från Sala-branden så långt norrut som Ängskär i Norduppland och på lördagsmorgonen bredde tjock rök ut sig i ett täcke österut över norra Uppland ända ut till kusten.

Troligen var det en markberedarmaskin som startade branden i torsdags. Maskinföraren skall ha försökt att släcka utan att lyckas.

En stor skogsbrand härjade också på norra Gräsö, i trakterna av Söderboda, på lördagen. Det var brandflyget som upptäckte rök som bolmade upp från skogspartier vid 13.30-tiden. Fem olika brandenheter arbetade med att släcka elden, ett område på ungefär 200 gånger 300 meter. Först vid 20-tiden fick man kontroll på branden, men släcknigsarbetet väntas pågå understörre delen av kvällen.

– Bara det inte börjar blåsa för då blir det värre, säger Lars-Olof Färnström, insatsledare på Uppsala brandförsvar.

På lördagsmorgonen fanns fyra personer från räddningstjänsten kvar på Gräsö för eftersläckning och det finns ingen prognos för när de kommer att kunna lämna platsen.

Vid halv fem-tiden på lördagen kom ett larm om att rökpelare siktats i Ramstalund, sydväst om Uppsala. Ett skogsområde på omkring 100 gånger 50 meter uppges ha brunnit och släckningsarbetet pågick under flera timmar. I samma veva larmades räddningstjänsten till Långmossen, norr om Skogstibble. Ett område på 100 gånger 200 meter stod i lågor, enligt Storstockholms brandförsvar. Branden släcktes under natten till söndagen, men på söndagen pyrde det något i marken och Järlåsa brandkår fick rycka ut för att eftersläcka i marken.

- Det är mycket bränder hela tiden nu, säger Hans Ericsson, ledningsoperatör vid Storstockholms brandförsvar.

Någon brandorsak finns i nuläget varken för branden på Gräsö, Ramstalund eller i Långmossen. Ingen person ska ha kommit till skada.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om