Stjärnan vänder hem till Uppsala

Efter fyra säsonger på annat håll. Nu är Agnes Nordström, 28, tillbaka i Uppsala och Uppsala Basket. Under tisdagen skrev stjärnan under kontraktet.

Agnes Nordström (t h), här i Udominatelinnet, är klar för Uppsala Basket.

Agnes Nordström (t h), här i Udominatelinnet, är klar för Uppsala Basket.

Foto: Bror Persson / TT

Basket2017-08-29 09:00

Agnes Nordström kom tidigt fram i Uppsala Basket och debuterade i högsta serien redan som 15-åring. Nu är stjärnan klar för sin tredje sejour i moderklubben.

Den nu 28-årige basketstjärnan, som närmast kommer från fyra säsonger i Umeå och topplaget Udominate, är en efterlängtad värvning för Uppsala. På många sätt.

I Agnes Nordström får Uppsala Basket inte bara en lysande stjärna på planen, utan också en stark ledargestalt intill amerikanska guarden Heather Butler som ansluter till laget nästa vecka.

– Vi är fantastiskt glada att Agnes kommer hem till oss, säger klubbdirektören Sonja Entzenberg till UNT.

Ett krux som möjligen gör Agnes Nordström till något av en chansvärvning är hennes skadehistorik. På grund av en fotskada blev det bara 16 matcher för Udominate under den förra säsongen.

– Hon opererade foten, kom tillbaka men slog upp samma fotskada igen under finalspelet mot Luleå. Hon kommer inte vara med från början av säsongen, men vi har inte bråttom med henne. Vi tänker långsiktigt, säger Sonja Entzenberg, som hoppas på många säsonger för Nordström i Uppsalalinnet.

Agnes Nordström har nämligen erhållit IT-miljardären Niklas Zennströms basketstipendium för att kombinera elitspel i Uppsala med studier på universitetet.

Vem som kommer att coacha Agnes Nordström & co i Uppsala Basket är dock inte klart än. Tidigare huvudcoachen Thomas ”TJ” Jackson har lämnat för ett jobb hos NBA-laget Atlanta Hawks andralag i NBA D-league, och Uppsalas nya assisterande coach Ashleigh Brown kommer att få sällskap av ett nytt ansikte inom kort.

– Vi har en coach som vi väldigt gärna vill ska komma till oss. Hen har varit på besök i Uppsala och det känns väldigt bra och vi hoppas ha det klart den här veckan, säger Sonja Entzenberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!