Sirius drar tillbaka ansökan

Sirius har dragit tillbaka sin ansökan om att få skjuta på avbetalningarna till Uppsala kommun. Det betyder att klubben kan fortsätta använda kommunens anläggningar.

Foto: Staffan Claesson

Fotboll2015-06-15 16:31

Det var i förra veckan som Sirius och styrelseledamoten Anders Ax ansökte om anstånd med amorteringarna till Uppsala kommun under resten av året (sammanlagt på 1,4 miljoner kronor).

Under måndagen träffades Sirius och Rickard Malmström (MP), som är ordförande i idrotts- och fritidsnämnden, för att diskutera klubbens ekonomiska läge.

Som tidigare nämnt slutade det mötet med att ansökan drogs tillbaka – och att betalningarna ska göras som vanligt.

– Det känns jätteskönt. Det var en bra stämning mellan oss där vi kom överens om att vi behöver bli bättre på att kommunicera med varandra. De kommer att följa det regelverk som finns, och kunna fullfölja sina åtaganden, säger Rickard Malmström som i efterhand tycker att det hela har fått för stora proportioner där Sirius i eftermälet hotade med att lämna kommunen.

– Jag blev jätteorolig när jag tog del av deras ansökan, men det är alltid så att det kan bli förseningar med betalningarna när det handlar om föreningar där mycket sköts ideellt och det ska vi ha förståelse för. Däremot ska inte klubbarna få accelerera i skuldsättning och det har inte skett för Sirius, fortsätter Malmström.

Sirius ordförande Ove Sjöblom var också på plats på mötet.

– Det har blivit för stora proportioner av det här. Precis som många andra föreningar som har tillfälliga likviditetsproblem vänder man sig till sina fordringsägare. Nu har vi rätt ut det här och det var skönt. Hade vi haft bättre kommunikation från början hade vi inte behövt skicka in vår ansökan, säger han.

Hur oroliga ska era supportrar och medlemmar vara för er ekonomi?

– Det tycker jag inte att de ska vara. De som har följt oss de senaste tio åren vet att det i slutändan ordnar sig och vi har allt under kontroll även om likviditeten varit ansträngd under en tid.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!