Almtuna jagar norsk jättetalang

Almtuna ersätter Michael Haga med en annan norrman. Enligt vad UNT erfar har klubben gjort klart med en norsk landslagsman som spås en lysande framtid.

Almtunas sportchef är på jakt efter en norsk jättetalang.

Almtunas sportchef är på jakt efter en norsk jättetalang.

Foto: Sven-Olof Ahlgren

Ishockey2016-03-17 11:53

Almtunas sportchef, Tobias Pehrsson, bekräftar att man har kontakter med en "norsk spelare med stor potential" men vill varken avslöja namnet på spelaren eller hur långt gångna förhandlingarna är.

Almtuna ska ha fått upp ögonen för den här spelaren tidigare under säsongen.

Det är en forward med meriter från det norska landslaget. Han ska fortfarande vara i spel med sin klubb hemma i Norge. Michael Haga, som har lämnat Almtuna, har talat varmt om sin landsman.

– Det är en väldigt talangfull spelare som jag vet att många svenska klubbar har visat intresse för, säger Tobias Pehrsson.

Exakt hur långt har förhandlingarna kommit?

– Det vill jag inte kommentera just nu.

Är det meningen att han ska ersätta Michael Haga?

– Ja ... så kan man väl säga. Jag ser en otrolig potential i den här spelaren, det kan göra att vårt lag lyfter sig, säger Pehrsson.

Vad har Michael Haga sagt om den här spelaren?

– Att det är en spelare som har framtiden för sig, att det är en av de största talangerna i norsk hockey, säger Almtunas sportchef.

Enligt vad UNT erfar har även Patrick Thoresen, Djurgårdens norske stjärna, haft ett finger med i spelet. I varje fall har Thoresson varit en av referenserna. Rykten säger att "den nye norrmannen" är nästa stora stjärna från Norge.

Tidigare har UNT berättat om två backar med SHL-meriter som ska vara klara för Almtuna, något som Pehrsson har bekräftat. Men liksom med "den nya norrmannen" så vill han inte avslöja några namn eftersom de aktuella spelarna fortfarande är aktiva i sina nuvarande klubbar.

I och med nyförvärven, om man även räknar in den talangfulle norrmannen, så står det klart att några spelare i Almtuna tvingas lämna.

– Ja, så kommer det att bli, men det pågår diskussioner och just nu kan jag inte ge dig några namn här heller, säger Tobias Pehrsson.

De spelare som skrivit på för Almtuna är Sebastian Hartmann, Daniel Ljunggren, Victor Rollin-Carlsson, Per Svensson, Linus Rotbakken och Oscar Milton. Sedan tidigare är det klart att Michael Haga lämnar laget.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!