– Både Johan och Victor är bra spelare, säger Öhrstedt.
Almtuna har haft – eller har kanske man ska säga – kontakt med Andersson och Rollin-Carlsson. Det finns alltså ett intresse från Almtunas sida, förmodligen ett stort intresse.
Frågan är om intresset är ömsesidigt.
– Jag älskar Almtuna. Jag hade två kanonår i Uppsala och människorna runt klubben är härliga personer, säger Timråspelaren Johan Andersson, som spelade i Almtuna under Jonas Rönnqvists tränartid.
Nästa fråga till Andersson är därför naturlig: Kommer du att återvända?
– Ingen aning. Just nu vet jag inte var jag kommer att spela. Helst vill jag förstås spela i elitserien, men jag har varit borta sex månader så jag vet inte hur stort intresse det är, säger Johan Andersson, som nu är helt återställd från sin svåra fotskada.
Så allsvenskan och Almtuna finns med i bilden?
– Jag kan abslolut tänka mig att spela i Almtuna igen. Egentligen ska jag väl säga så här: Ingen nämnd och ingen glömd.
Martin Öhrstedt skulle välkomna Johan Andersson.
– Det är klart att vi är intresserade, det skulle vara konstigt annars, men om det kommer att leda till någonting vet jag inte. Det handlar om pengar också och hur vi väljer att prioritera, säger Öhrstedt.
Kort sagt: Ska Almtuna lägga majoriteten av pengerna på en eller två (dyrare) spelare eller ska man fördela dem över fyra eller fem spelare?
– Det är avvägningsfrågor hela tiden, säger Öhrstedt.
Gamle Almtunabacken Johan Jonsson får inte vara kvar i Växjö trots speltider på ungefär 20 minuter per match i början av säsongen.
– Johan är en mycket bra back, men jag tror väl att han har andra ambitioner än att spela i allsvenskan, säger Öhrstedt.
Har ni haft kontakt med honom?
– Ja, med hans agent.
Jonsson själv är ganska så fåordig:
– Jag stänger inte dörren till någon klubb, inte Almtuna heller. Om Almtuna vill ha mig så ska jag självklart lyssna på vad de har att säga, men jag vill gärna vara kvar i elitserien.
En annan back som har placerats i Almtuna är Kallinge/Ronnebys Morgan Hassel, men det verkar vara taget ur luften.
– Jag har inte hört någonting från Almtuna, säger Hassel.
Martin Öhrstedt:
– Det är inte något som är aktuellt i dag.
På målvaktssidan jobbar Almtuna på att hitta en lösning. Alexander Hamberg finns med på listan över kandidater. Hamberg har fått ett erbjudande från Almtuna, men det finns flera lag som vill ha honom. Det kan tänkas att han skriver på för en elitserieklubb och sedan lånas ut.
– Vi vill helst ha en egen målvakt, men vi har en ekonomisk sits också. Just nu kan jag inte säga mer om målvaktssidan, säger Öhrstedt.
Backar då? Almtuna har bara fyra under kontrakt, men hoppas på bland andra AIK:s Eric Norin. Först måste AIK säga vad de har för planer.