Ett flygplan på Arlanda flygplats har bombhotats, bekräftar polisens länskommunikationscentral klockan 14.10.
Enligt flyplatskoncernen Swedavia skulle det bombhotade planet flyga till Irak.
- Det är en flight som för närvarande är kvarhållen. Vi samarbetar med polisen, sedan gör de en bedömning om vad som ska hända, säger Klas Nilsson, presschef på Swedavia.
Passagerarflygplanet - som flyger för bolaget Iraqi airways - skulle ha lyft klockan 12.30.
- Exakt vad som händer nu, det är är en polisiär fråga, säger Klas Nilsson, strax före klockan 14.30.
- Vi har blivit varse situationen och samarbetar med polisen.
Enligt Swedavia finns det inga uppgifter om att flygbolaget har hotats förut.
- Den typen av uppgifter finns inte. Det finns inget bakåt i tiden som föranleder att det ska vara några särskilda kopplingar, säger Klas Nilsson.
Vid 15.00 hade planet tömts på passagerare och inga andra plan är parkerade intill det bombhotade planet, enligt Swedavia.
- Hotet bedöms som seriöst, men jag har ingen information om att polisen ska ha hittat något föremål, utan det baseras nog främst på dess karaktär, säger Albin Näverberg vid Stockholmspolisens länskommunikationscentral.
I vilken form hotet kom in kan polisen inte kommentera i nuläget.
- Sådan information kan vi inte gå ut med i nuläget, men jag har ingen information om att något föremål ska ha funnits. I situationer som denna följer vi strikta rutiner och har nu avspärrat området. En teknisk undersökning kommer att genomföras, säger Albin Näverberg.
Ingen trafik påverkas av avspärrningarna, meddelar Åsa Öhman.
Vid 17.51 flyttades planet till en mer avskild plats för undersökning av tekniker.
Strax innan klockan 01 under natten mot torsdagen hade polisen gått igenom planet, och då inga sprängämnen hittats ombord avslutades insatsen.
Enligt uppgift har man i nuläget ingen misstänkt person i ärendet, som rubriceras som olaga hot.