– Just nu har vi gjort en bedömning om att det råder en ökad risk för någon form av angrepp eller attentat mot polishuset. Därför har vi förstärkt bevakningen, säger Lisa Sannervik, presstalesperson hos Uppsalapolisen.
Enligt henne gör polisen kontinuerligt interna bedömningar av säkerheten kring polishuset.
– Exempelvis efter handgranatsattacken i november i fjol förstärkte vi bevakningen kring polishuset, säger Lisa Sannervik.
Då fattade ni beslut om ökad bevakning efter att en händelse ägt rum. Nu stärker ni bevakningen i förebyggande syfte, varför?
– Vi gör alltid riskbedömningar utifrån den verksamhet som pågår. Med tanke på de utredningar vi jobbar med just nu har vi fattat beslut om extra bevakning, säger Lisa Sannervik.
Uppsalapolisen kan i nuläget inte kommentera specifikt vilket ärende eller utredning som har föranlett den stärkta bevakningen. Man kan heller inte svara på hur länge bevakningen kommer att vara förstärkt. På onsdagsförmiddagen bekräftar polisen för UNT att bedömningen av hotbilden åter var på normal nivå.
– Vi gör kontinuerligt bedömningar av verksamheten. Och har vi information eller arbetar med ett ärende, kan det naturligtvis vara gällande att vi behöver höja nivån och nu hade vi sådan information, säger Lisa Sannervik.