Fler kan ladda mobilen på bussen

Nu svarar UL på resenärernas behov av att ladda mobilen på bussen – 24 nya bussar utrustas med USB-uttag.

STOCKHOLM 20151228
Svajpa är ett av nyorden år 2015 enligt Språkrådet och Språktidningen.
Foto: Christine Olsson / TT / Kod 10430

STOCKHOLM 20151228 Svajpa är ett av nyorden år 2015 enligt Språkrådet och Språktidningen. Foto: Christine Olsson / TT / Kod 10430

Foto: Christine Olsson/TT

Uppsala2016-02-01 08:47

– Många känner ett behov av att ständigt vara uppkopplade och behöver ladda sin mobil flera gånger om dagen, säger Roger Norman, trafikchef på Nobina i Uppland, i ett pressmeddelande från UL.

Sju UL-bussar har redan USB-uttag för att kunna ladda exempelvis mobil eller surfplatta. Nu utökar Nobina, som kör stor del av regionbusstrafiken åt UL, med ytterligare 24 bussar med laddningsmöjlighet.  De flesta av de nya "laddklara" bussarna är stationerade i Enköping och kommer främst att sättas i trafik mellan Uppsala – Enköping – Västerås.

– Redan nu är 22 av 24 bussar i trafik och de återstående två bussarna kommer i trafik under februari, säger UL:s presschef Sture Jonsson och menar att önskemål om uttag kommit från flera resenärer.

Har ni planer på USB-uttag även på stadsbussarna?

– Inte i nuläget. Det är så pass korta resor i stadstrafiken så det är inte lika angeläget där, säger Sture Jonsson.

Enligt Sture Jonsson kommer laddningsmöjligheterna inte att påverka biljettpriset.

Här är uttagen

Alla bussar med USB har en gul dekal med en laddningssymbol. Det finns två USB-uttag vid varje dubbelsäte och uttagen sitter i taket i bakre delen av bussen och i sidopanelen i främre delen av bussen.

Källa: UL

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!