Han får årets kulturstipendium

En musiker med rötter i Örsundsbro får årets kulturstipendium i Enköping.

Årets kulturstipendium i Enköping delas ut under fredagskvällen i samband med en konsert på Tingshuset.

Årets kulturstipendium i Enköping delas ut under fredagskvällen i samband med en konsert på Tingshuset.

Foto: Fredrik Sandberg / TT

Enköping2018-10-05 19:15

Enköpings kommuns kulturstipendium om 30 000 kronor går i år till musikern Daniel Tjernberg från Örsundsbro.

Två kulturstipendier till barn och unga om vardera 5 000 kronor delas också ut och går i år till Tilde Lindman och Linnea Lindgren.

I år hade tolv ansökningar och förslag på kulturstipendiater lämnats in inom vitt skilda kulturområden, musik, konst, dans, litteratur och fotografi.

En jury av sex medlemmar med specialkompetens och breda kunskaper inom kulturområdet har gett förslag på årets stipendiater till upplevelsenämnden som tagit beslutet.

– Det är roligt att kulturspamet är så brett, många av de sökande har varit aktiva inom kulturområdet länge, säger Klas Hällerstrand, kulturutvecklare vid Enköpings kommun.

Motiveringen för Daniel Tjernberg lyder bland annat: Daniel är en mycket begåvad kompositör med stor utvecklingspotential och som rör sig lätt och ledigt mellan många olika musikstilar och genrer, alltifrån symfonisk hårdrock till jazzfusion och klassisk musik.

Tilde Lindman får stipendiet för en kulturell mångsidighet och hög konstnärlig nivå i tidig ålder.

Linnea Lindgren tilldelas stipendiet för sin starka drivkraft och sitt tydliga engagemang för dansen.

Stipendierna delas ut i samband med Kajsa Grytts konsert på Tingshuset på fredagskvällen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!