Tensta eller Rinkeby?

Tensta eller Rinkeby? Och varför just Diskrimineringsombudsmannen? Svaret på den sista frågan är enligt Regeringskansliet helt enkelt att myndighetens nuvarande hyreskontrakt går ut i december 2014 och att en flytt måste vara genomförd innan dess. Man för väl anta att detta verkligen är skälet. Annars blir det mest fråga om en gest med något tvivelaktig symbolik.

Håkan Holmberg

Håkan Holmberg

Foto: Pelle Johansson

Uppsala2013-06-11 00:00

Men hela idén att flytta ut myndigheter från innerstaden kan i sig framstå som en symbolisk gest av tveksamt värde.

Migrationsverket flyttade år 2000 ut från centrala Norrköping – och tillbaka igen 2003. Det skulle bli effektivare och bättre service om myndigheten låg i centrum.

Ändå finns vettiga skäl att flytta ut. Storstädernas ytterområden har utarmats på arbetsplatser. Om en offentlig verksamhet med många anställda flyttar till en sådan stadsdel så är det rimligt att tro att det får spridningseffekter i form av bättre underlag för butiker, matserveringar och annat. Många pekar i dag på vikten av att komma ifrån det stadsbyggnadsideal som lett till dagens extrema funktionsuppdelning i inbördes isolerade delar av de stora städerna. Också Stockholms stad planerar att flytta ut viss verksamhet från innerstaden.

Men alla myndigheter är inte jämförbara. För en del är det viktigt att ligga i centrum, för andra spelar adressen mindre roll. Men en flytt inom Stockholm kan inte jämföras med en flytt till en annan del av landet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om