Klassiskt/Pop. Lagom till sin femtionde Caprice släpper legendariska Uppsalakören OD ett nytt album. Där samarbetar man med Norrköpings Symfoniorkester dirigerad av Peter Nordahl - som också producerat och även spelar piano - och ett antal gästartister som Peter Jöback, Myrra Malmberg, Tommy Körberg, Caroline af Ugglas och Freddie Wadling.
Det låter storslaget - vad annars med symfoniorkester och stor manskör, emellanåt är det överjordiskt vackert, körklangen hos OD imponerar stort även denna gång, trots att de måste slåss lite om utrymmet med både orkester och solister.
Det blir lite av ett Caprice i koncentrat, en uppvärmning för de som ska se helgens konserter och en tröst för de som inte kan göra det.