Tre män har på torsdagen gripits och anhållits, två misstänkta för skyddande av brottsling, samt en man i 20-årsåldern misstänkt för mord.
Det är alltså nu två män misstänkta för mord. Den sedan tidigare mordmisstänkte 40-åringen från Enköping greps redan under tisdagen.
Polisen är mycket förtegen om mordutredningen, men på torsdagen kunde Uppsalapolisens presstalesman Christer Nordström bekräfta att det finns ett samband med den man i 25-årsåldern från Mora som försvann i våras.
- Det finns en koppling till försvinnandet i Dalarna, ja, säger han.
I övrigt vill han inte kommentera ärendet.
Sedan tidigare är ytterligare en man från Dalarna anhållen misstänkt för skyddande av brottsling samt brott mot griftefriden. En kvinna, också från Dalarna, anhölls för medhjälp till mord.
På onsdagen spärrade polisen av ett stort område i Örsundsbrotrakten. Där fortsätter polisens arbete under torsdagen.
Häktningsförhandlingar kommer att hållas i morgon fredag.