Vinterregnet ger billigare el

Den milda vintern gör elkonsumenter till vinnare. Under december sjönk det rörliga elpriset kraftigt och chanserna är goda att prissänkningen fortsätter ett tag till.

Uppsala2012-01-14 13:05

För ett år sedan var elen en riktigt dyr historia, inte minst för kunder med rörligt elpris. I dag ser det däremot mycket ljust ut för kundernas del. En varm vinter med mycket nederbörd har fått elpriserna att sjunka rejält, enligt den senaste elmarknadsrapporten från Svenska Jämförelser AB i Uppsala.

I december 2011 var medelpriset på rörlig el i Uppsala 30 öre per kilowattimme. En markant skillnad jämfört med december 2010, då medelpriset på rörlig el var 83,3 öre per kilowattimme. Enligt rapporten kommer elpriserna förmodligen att fortsätta sjunka några månader till.
– Den goda vattentillgången gör att elpriserna pressas ner. Dessutom planeras fler kärnkraftreaktorer att tas i drift framöver. Om de gör det blir elen ännu billigare, säger Sten Strömberg på Svenska Jämförelser AB.

Sten Strömberg rekommenderar i nuläget kunderna att välja rörlig el. För den med känsliga hushållsmarginaler kan det dock vara en bra idé att binda elpriset nu och för ett år framöver. Längre bindningstider än så tror han inte att kunderna vinner på.
– Just nu ser det ut som att elpriserna generellt kommer att sjunka de närmaste åren. Sett över tid brukar man tjäna på att ha rörlig el. Men det kan kännas tryggt att binda elen då och då, under kortare perioder.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om