Orättvist skattesystem

Det är djupt orättvist att de som är rika gynnas av avskaffad arvsskatt, förmögenhetsskatt och fastighetsskatt samtidigt som alla som kämpar för att få ekonomin att gå ihop måste betala hög skatt på arbete, skriver Grön Ungdoms Uppsalaspråkrör.

Foto: Laurent Cipriani

Debatt.2015-08-11 00:30
Det här är en debattartikel. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Vad är rättvisa värd i dagens värld? Ständigt får vi höra att Sveriges skattesystem utgår ifrån just rättvisa och jämlikhet. Det låter bra, men det känns dock mer och mer som att den innebörden av orden dog ut för länge sedan. För samtidigt som vi har höga skatter på löner för dem som arbetar och utbildar sig för att komma vidare i samhället har vi ofta minimala skatter för dem som kommer från de riktigt rika familjerna och har ärvt sina stora tillgångar.

Sverige är i dag ett land där arvskatten, förmögenhetskatten och fastighetsskatten är noll procent. Samtidigt är skatten på inkomst av arbete bland de högsta i världen. Det innebär att de som arbetar betalar hög skatt samtidigt som de som ärver pengar knappt betalar någonting alls.

Det är i grunden orimligt att de som arbetar ska dra sitt strå till stacken samtidigt som de som inte har gjort någonting för att förtjäna sin rikedom slipper bidra.

Vi kan föra en diskussion om för- och nackdelar med låga eller höga skatter. Det kan vara intressant och man kan med intellektuell hederlighet komma fram till olika slutsatser. Men den diskussionen har egentligen ingenting att göra med den problematik som vi påtalar här. Den handlar inte om skattenivåer utan om någonting mycket viktigare – grundläggande rättvisa. Att ha högt skattetryck för löntagare men inte för de som ärver gigantiska summor kan inte försvaras eftersom det helt enkelt inte är rättvist.

Borgerliga politiker säger ofta att de vill sänka skatten för de som har de minsta marginalerna. Det låter fint. Men samtidigt som de säger det har de lyckats med att föra en politisk som gör precis tvärt om.

Vänstern står dock inte heller klanderfri. Att påstå att man förespråkar omfördelning och jämlikhet samtidigt som de som har allra mest i samhället blir behandlade som om de var bosatta i ett skatteparadis, det är inte att jobba för jämlikhet.

Att de som fått ärva stora herrgårdar och liknande egendomar inte bara undgår fastighetsskatt utan även i vissa fall får bidrag för att förvalta det som de har ärvt är inte rättvist när människor i det här landet kämpar varje dag för att kunna få sin ekonomi att gå runt.

Det talas för lite om denna orättvisa i samhället. Socialdemokraterna säger sig stå för att de rika ska betala mer i skatt. Trots det avskaffade de arvskatten. Vi förstår inte varför det skulle vara nödvändigt när flera andra länder har den kvar. USA och Storbritannien har 40 procentig arvskatt. I Japan är arvsskatten 55 procent. Sverige har noll procent. Varför?

Vi tycker att vi måste fråga oss själva vilket land Sverige ska vara. Ska vi ha ett land som är bra för alla eller ett land som är anpassat för dem som föds stenrika? Men framför allt, ska vi vara ett land som styrs av grovt politiskt hyckleri om vad som är jämlikt och rättvist?

Pontus Eklund, språkrör Grön Ungdom Uppsala

Firdevs Anik, språkrör Grön Ungdom Uppsala

Läs mer om