Mer svenk mat i vÀrlden

Totalt satsar regeringen en matmiljard pÄ att öka produktionen och stÀrka konkurrenskraften i hela livsmedelskedjan, skriver Sven-Erik Bucht.

Sven-Erik Bucht

Sven-Erik Bucht

Foto: PĂ€r Fredin

Debatt2018-01-02 00:00
Det hĂ€r Ă€r en debattartikel. Åsikterna i texten Ă€r skribentens egna.

Sverige ska producera mer mat och dÄ behöver livsmedelsexporten öka. DÀrför har regeringen fattat beslut om en historisk satsning pÄ livsmedelsexport.

Regeringen tar nu ett helhetsgrepp för att underlÀtta för smÄ och medelstora företag att etablera sig pÄ attraktiva marknader.

Visste du att européerna dricker 3 miljoner koppar Löfbergs Lila varje dag?

Eller att de dricker fem miljoner flaskor Herrljunga Cider och Àter 1,5 miljoner chokladbollar? Det finns mÄnga godbitar att lyfta upp nÀr vi beskriver svensk livsmedelsexport.

Svenska livsmedel stÄr för hög livsmedelssÀkerhet, gott djurskydd, lÄg antibiotikaanvÀndning och relativt sett lÄg klimatpÄverkan. Det Àr mervÀrden som gör svenska produkter attraktiva pÄ den globala marknaden.

En ökad livsmedelsexport Àr en viktig del i genomförandet av den nationella livsmedelsstrategin.

Svensk mat skapar jobb och hÄllbar tillvÀxt i hela landet. Totalt satsar regeringen en matmiljard pÄ att öka produktionen och stÀrka konkurrenskraften i hela livsmedelskedjan.

För att stötta branschen i arbetet med att öka livsmedelsexporten satsar regeringen 48 miljoner kronor 2018, mer Àn nÄgonsin tidigare. NÄgra exempel pÄ vad satsningarna gÄr ut pÄ Àr:

‱Livsmedelsambassadörer etableras pĂ„ potentiella tillvĂ€xtmarknader pĂ„ flera platser i vĂ€rlden, bland annat USA/, Kanada, Japan/ Sydkorea och Singapore. 2015 tillsattes ett lantbruksrĂ„d i Peking och det har haft en positiv effekt pĂ„ exporten till Kina.

‱Ett regionalt livsmedelsexportprogram inrĂ€ttas inom ramen för Business Swedens verksamhet. En starkare regional exportrĂ„dgivning Ă€r en viktig nyckel för att skapa ett kraftfullt stöd till livsmedelsföretag med stor potential att nĂ„ ut pĂ„ exportmarknaden.

‱Olika livsmedels exportpotential analyseras. Med analysen som grund Ă€r det lĂ€ttare att vĂ€lja inriktning för det statliga frĂ€mjandearbetet och den kan samtidigt underlĂ€tta för livsmedelsbranschen och det offentliga att hitta gemensamma prioriteringar.

‱En strategi och ett operativt program för export av ekologiska livsmedel tas fram. Genom en ökad export av ekologiska livsmedel kan svenska jordbrukare fĂ„ en jĂ€mnare efterfrĂ„gan pĂ„ sina produkter och skapa en större potential att stĂ€lla om till ekologisk produktion för de som sĂ„ önskar.

Svensk export Àr en grundbult i vÄr ekonomi och skapar sysselsÀttning, ökat vÀlstÄnd och hÄllbar tillvÀxt.

Genom att exportera och importera varor och tjÀnster har Sveriges nÀringsliv kunnat vÀxa sig starkt lÄngt utanför vÄrt lands grÀnser och ta del av den globala marknaden. För ett litet exportberoende land som Sverige skapar det enorma möjligheter men innebÀr ocksÄ hÄrd konkurrens för vÄrt nÀringsliv.

Och för vÄra svenska livsmedel finns det en stor potential. Ett kittlande exempel Àr Kina. Om den kinesiska medelklassen skulle köpa lika mycket svenskproducerade livsmedel som fransmÀnnen (83 kronor per person i exportvÀrde), skulle exporten till Kina öka frÄn 500 miljoner svenska kronor till 23 miljarder svenska kronor.Exporten de senaste Ären har haft en jÀmn tillvÀxt och genom den hÀr historiska satsningen hoppas vi nu att exporten ska ta extra fart.

Det Àr nu dags för livsmedelsbranschen att strÀva mot samma exportandel som vÄra mest framgÄngsrika exportindustrier.

I framtiden hoppas vi fÄ se fler konsumenter vÀrlden över som lÀgger svenska produkter pÄ sina tallrikar.

Sven-Erik Bucht

landsbygdsminister (S)

LĂ€s mer om